Su Üstündeki Yaşamlar

1-Mekong1
Kamboçya, Tonle Sap Gölü, Chong Kneas Yüzer Köyü

Vietnam ve Kamboçya’yı kapsayan seyahatimizde, Mekong Nehri, Tonle Sap Gölü ve Ha Long koyu üzerinde kurulmuş yüzer köyleri ziyaret ettik.  Evleri, çarşıları, hastane ve okulları ile su üzerinde kurulmuş bu köylerde yaşam bizimkilerden farksız akıp gidiyor.

1997 yılında UNESCO Dünya Biosfer Reserv Alanı olarak belirlenmiş olan Kamboçya’daki Tonle Sap gölü 200 den fazla balık, 100 den fazla kuş ve 15-20 yılan türünün yaşadığı bir alan. Bu göldeki Chong Kneas köyünde yaşayan Kamboçyalılar, balık, deniz kabukluları avcılığı ve timsah yetiştiriciliği yapıyorlar. Tavuk, domuz besliyorlar.

Gölü besleyen nehirler üzerinde kurdukları barakalarda avladıkları deniz ürünlerini satıyorlar.

1-DSC02527
Vietnam, Mekong Deltası

 

Mekong Nehri üzerinde de benzer şekilde tekneleri üzerinde kurdukları evlerinde aynı zamanda çeşitli meyveler satarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

1-DSC02519
Vietnam, Mekong Deltası

 

Bizden çok farklı olduğunu sandığımız yaşamlara göz attığımızda,  sevincin ve mutluluğun yolunun ortak olduğunu gözlemliyoruz. Tekne evler üzerinde de bitki gereksinmek ve yetiştirmek gibi.

1-DSC02523
Vietnam, Mekong Deltası

 

Çamaşırlarını askıya teker teker asarak kurutma yöntemlerine de bayıldık. Ütü falan gerekmiyor işte böyle olunca.

1-DSC02518
Vietnam, Mekong Deltası

 

Yoksulluk var mı? Evet, hem de çok. Ama gönül zenginliği? O daha çok. Kirli suyun üzerindeki kazıklarda bulunan bu evde balkonda neredeyse ağaç yetiştirecekler.

Siem Reap Nehri üzerinden Tonle Sap gölüne giderken yoğun bir tekne trafiği izleniyor.  Dikkat edilmediği takdirde nehrin alçak bölümlerine saplanmak mümkün. Tekneler en uygun yolu bularak geçmek için bazen birbirlerine tehlikeli biçimde yaklaşıyorlar. Yağmur mevsiminde Tonle Sap gölü büyüyor ve derinleşiyor. O zaman nehirlerin suyu da yükseliyor ve debisi değişiyor.

1-DSC03194_1
Kamboçya, Tonle Sap Gölü, Chong Kneas Yüzer Köyü

 

Vietnam ve Kamboçya’nın su üstü yaşamlarını görmek seyahatlerimizin unutulmayan anıları olarak kalacak. İnsan her koşulda çevresine uyum sağlayabiliyor. Her türlü zorluk içinde hayatta kalabiliyor. Ve her şeye rağmen mutluluk mümkün.

 

Vietnam, Kamboçya Mart 2016

Mine@LavantaKokuluPostaKartları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s